Yeni anne ve babalar için kuşkusuz en heyecanlı anlardan biri de bebekleriyle göz göze geldikleri andır. Uzmanlara göre yeni doğanların beyinsel gelişimini etkileyen en önemli unsurlardan biri bebeklerin ebeveynleri ile kurdukları iletişimdir. Bu sebeple bebeğiniz ile doğduğu ilk andan itibaren iletişim kurmanız, sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebeğinizle aranızdaki duygusal bağın güçlenmesine destek sağlayan iletişim, bebeğinizin karakteri üzerinde de olumlu sonuçlar göstermektedir. Kurduğunuz iletişime bebeğinizin mimikleri ile cevap verdiğini görünce minik ile aranızdaki bağın güçlendiğini hissedeceksiniz. Peki yeni doğan bebekle nasıl iletişim kurulur, bebekle iletişim kurarken nelere dikkat etmelisiniz?

Yeni Doğan Bebeklerin İlk İletişim Çabaları

Ebeveyn olarak bebeğiniz ile aranızdaki ortak bağın güçlenmesi için 0-3 aylık dönemi kapsayan süreçte iletişim kurmanız önemlidir. Bebekler, bu aylarda her söylediğinizi anlamasalar dahi ne demek istediğinizi hissedebilirler.

Yapılan araştırmalar, bebeklerin konuşamasalar dahi ebeveynler ile iletişim kurmak için çabaladıklarını ortaya koymaktadır. Yeni doğan bebeğinizin sizinle göz kontağı kurmaya çalıştığını fark edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bebeğinizin bakışlarınızı takip etmesi, anlamsız sesler çıkarmaya çalışması ve gülümsemesi iletişim kurmak için gösterdiği ilk girişimler olarak sıralanabilir.

Bebeklerin 0 ile 3 aylık dönemde iletişim girişimlerine ebeveynlerinin karşılık vermesi, bebeğin özgüveninin oluşmasını sağlayabileceği gibi kendini iyi hissetmesine de sebep olacaktır. Onunla sohbet etmeniz hem ebeveyn olarak sizi hem de bebeğinizi rahatlatacaktır.

Yeni Doğan Bebek ile Nasıl İletişim Kurulur?

Uzmanlar, ebeveynlerin bebekleriyle konuşurken günde 30 bin civarında kelime kullanmaları gerektiğini belirtiyor. Çünkü yeni doğan bebeğinizle konuşurken kullandığınız kelime miktarı, bebeğinizin ilerleyen yaşlarında IQ seviyesini artmasına yardımcı oluyor. Günlük kelime miktarının yanı sıra bebeğinizle iletişim kurarken dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için araştırdık.

Bebek Gibi Konuşmaktan Kaçının

Bebekler ile iletişim kurarken en sık yapılan hatalardan olan bebek gibi harfleri veya sesleri yutarak, değiştirerek konuşmanız onun dil gelişimini olumsuz etkilemektedir. Yeni doğan bebekle iletişim kurarken bebek gibi konuşmanın yerine melodili ve mimikler yaparak konuşmanız yararlı olacaktır. Yapılan araştırmalar, bebeklerin melodili konuşanları daha ilgi çekici bulduklarını ortaya koyuyor.

Bebeğinizi Dinlemeye Özen Gösterin

Bebeğinizle iletişim kurmanın erken olduğunu düşünmeyin. Bebeğinizi dinlemeniz, bebeğinizle ortak bağ oluşturmak açısından oldukça önemlidir. İlk günlerde sadece ağlamak olarak gördüğünüz bir aktivite ilerleyen günlerde bebeğinizin ‘ben açım’ veya ‘ben yalnızım ve ilgini istiyorum’ deme biçimi olabilir. Bebeğiniz konuşmasa bile zamanla, siz soru sorduktan sonra oluşan beklemelerin onun konuşması için bir fırsat olduğunu anlayacaktır.

Sevgi Sözcüklerini Sık Sık Tekrarlayın

Bebeğinizle göz teması kurduğunuzda onu sevgi sözcükleri ile sevmeye özen göstermeniz, bebeğinizin zihnen gelişimi açısında oldukça önemlidir. Bebeğinize onun sizin için dünyanın en değerli varlığı olduğunu hissettirmeniz ve anlatmanız ilişkinizin temeli açısından oldukça yararlı olacaktır.

Kitap Okumak İçin Erken Değil

Bebeğinizle vakit geçirirken ona kitap okumanın erken olduğunu düşünmekten kaçınmalısınız. Bebeğinize haftada 3 kitap okuyarak bebeğinizin kelime haznesinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. 2 yaşındaki çocuklar arasında gerçekleştirilen araştırmalara göre; yeni doğan dönemlerde kitap okunmuş bebeklerin yaşıtlarına oranla çok daha ileri seviyelerde dil becerilerine sahip oluyor.

Nesneleri İsimlendirin

Bebeğiniz büyümeye ve bazı nesneleri işaret etmeye başladığı dönemde nesneleri isimlendirmeye başlayın. Örneğin bebeğiniz mama koltuğunu işaret ettiğinde ‘bu senin mama koltuğun, mama koltuğuna oturmak ister misin’ gibi karşılıklar verebilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizin hem iletişim becerisi gelişecektir hem de çevresindeki nesneleri tanımaya başlayacaktır.

Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*