Hamilelik sürecinin sonlarına doğru sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilme isteğinin yüklediği sorumluluk, zaman zaman anne adaylarının strese girmesine sebep olabiliyor. Doğum stresi sebebiyle çoğu kadın, hamileliğinin sonlarına yaklaşırken kendini oldukça gergin ve stresli hissedebilir. Uzmanlar; anne adaylarının doğru beslenme, kontrolleri düzenli bir biçimde gerçekleştirme ve çeşitli egzersizler yapması halinde bebeklerini sağlıklı bir biçimde kucaklarına alabileceklerini belirtiyor. Zorlu gebelik süreci sonrasında doğumunuzun kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleşmesi için uzmanların önerilerini sizler için araştırdık.

Doğumda İhtiyaç Duyacağınız Enerjiyi Vücudunuza Sağlayan Gıdalar

Gebelik döneminde tüketilen gıdalar, hamileliğinizin sağlıklı bir biçimde sürmesine ve bebeğin gelişimine yardımcı olmaktadır. Bu sebeple özellikle doğum zamanının yaklaşması ile anne adaylarının tükettiği gıdalara ekstra özen göstermesi gerekiyor. Çünkü doğum esnasında enerjiye ihtiyacınız olacak ve ihtiyaç duyacağınız enerjiyi vücudunuza depo etmeniz gerekecek. Özellikle normal doğumu tercih eden anne adayları için uzmanların önerdiği birtakım gıdalar bulunuyor. Doğumu kolaylaştıracak ve doğum esnasında ihtiyaç duyacağınız enerjiyi vücudunuza sağlayacak gıdaları aşağıda bulabilirsiniz:

  • Kolay Doğum İçin Hurma

  • Şifa kaynağı olarak bilinen hurma, doğum yapan kadınlar için oldukça lezzetli bir enerji kaynağıdır. Özellikle gebeliğin 37. haftasından itibaren günde 3-4 tane hurma yemeniz, doğum esnasında ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi büyük ölçüde vücudunuza sağlayacaktır. İçerisinde yüksek oranda oksitosin hormonu bulunduran hurma, annenin doğum esnasında rahmin kasılmasına yardımcı olarak doğumun rahat ve hızlı bir biçimde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

  • Su Mucizesi

  • Vücudun doğru bir biçimde çalışmasını destekleyen su, doğum sancılarının hafiflemesinde de mucizevi etkilere sahiptir. Hamilelik sürecinde günlük belirli oranlarda tüketeceğiniz su ile erken doğum riskinin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda gebeliğin son haftalarında su tüketerek doğum sancılarınızı da hafifletebilirsiniz.

  • Kurutulmuş Meyveler

  • Rahat doğum yapmak isteyen anne adaylarına uzmanların sıklıkla önerdiği kurutulmuş meyveler, doğumun kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleşmesine yardımcı olan bir diğer besindir. Özellikle kuru kayısıyı doğuma birkaç gün kala tüketmeniz halinde doğumda ihtiyaç duyacağınız enerjiyi vücudunuza depolamış olursunuz.

Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler

Gebelikte son aylara girdiyseniz doğum stresini azaltmak amacıyla hafif egzersizler yapmanız hem doğum stresinin giderilmesinde hem de doğumun kolaylaşmasına etkili olacaktır. Özellikle hamileliğin son haftalarında anne adayının nefes egzersizleri ve gevşeme egzersizleri yapması önemlidir.

Doğum esnasında fiziksel veya psikolojik olarak bazı kas gruplarının gerildiğini hissetmeniz, gayet normaldir. Bu konuda doğum öncesinde sizi çok zorlamayacak gevşeme egzersizleriyle gerginliği azaltmayı ve doğuma yardımcı olacak kaslarınızı çalıştırmayı öğrenebilirsiniz. Doktorunuza danışarak basit bir biçimde yapacağınız gevşeme egzersizleri sayesinde gerginliğinizi azaltabilirsiniz ve doğumun rahat gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Doğru ve düzenli nefes alma teknikleri de doğumun kolay ve rahat bir biçimde gerçekleşmesinde önemlidir. Günlük olarak gerçekleştireceğiniz nefes egzersizleri ile göğüs kafesi ve karın kaslarını ayrı çalıştırarak nefesinizi daha bilinçli kullanmayı öğrenebilirsiniz. Doğum sırasında yoğun kramp ve ağrı hissettiğiniz daha yavaş ve sakin nefes almanız, dinlenmenizi sağladığı gibi rahatlamanıza da yardımcı olacaktır.

Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*