10.01.2021

Yeni Doğan Bebek ile Doğru İletişim

Yeni anne ve babalar için kuşkusuz en heyecanlı anlardan biri de bebekleriyle göz göze geldikleri andır. Uzmanlara göre yeni doğan bebeklerin beyinsel gelişimini etkileyen en önemli unsurlardan biri ebeveynleri ile kurdukları iletişimdir. Bu sebeple bebeğiniz ile doğduğu ilk andan itibaren iletişim kurmanız, sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebeğinizle aranızdaki duygusal bağın güçlenmesine destek sağlayan iletişim, bebeğinizin karakteri üzerinde de olumlu sonuçlar göstermektedir. Kurduğunuz iletişime bebeğinizin mimikleri ile cevap verdiğini görünce minik ile aranızdaki bağın güçlendiğini hissedeceksiniz. Peki yeni doğan bebekle nasıl iletişim kurulur, bebekle iletişim kurarken nelere dikkat etmelisiniz?
Devamını Oku
08.01.2021

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Bebeklerde ek gıdaya geçiş, istisnasız her annenin heyecanla beklediği süreçler arasında yer almaktadır. Bebeklerin anne sütü dışında çeşitli gıdalar ile tanışmaya başladığı ek gıdaya geçiş süreci, anneleri oldukça heyecanlandırmaktadır. Ebeveynleri heyecanla ve merakla beklediği bu süreç, anneler için de bir bulmaca niteliğindedir. Bebeğinizi ek gıdaya başlatmak istiyorsanız bu içeriğe göz atmanız, bebeğinizin sağlıklı ve doğru beslenmesi açısından sizlere fikir verecektir.
Devamını Oku
06.01.2021

Bebeğinizi Emzirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Anne ile bebek arasında oluşan duygusal bağın daha da güçlenmesini sağlayan emzirme dönemi, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi açısından da oldukça önemlidir. Dünyaya yeni gelmiş bebek için en ideal gıda olan anne sütü, bebekte doğal bir biçimde bağışıklama sağlayacaktır. Anne sütünde bulunan proteinler, bebeğin gelişimine büyük katkı sağlıyor. Öte yandan bebeğinizi emzirirken bebeğinizin gevşediğini, kendini güvende hissettiğini ve sizinle sıkı bir bağ kurduğunu hissedebilirsiniz. Emzirme anlarının her anlamda doyurucu ve sağlıklı olabilmesi için emzirme tekniklerini bilmeniz önemli bir noktadır. Yeni doğan ilk ne zaman emzirilmeli sorusunun cevabını, emzirme tekniklerini, emzirme döneminde dikkat edilmesi gereken noktaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Devamını Oku
04.01.2021

Emziren Anneleri Rahatlatan Meme Masajı

Emziren annelerin genelinde görülen rahatsızlıklardan biri, süt kanallarının tıkanmasıdır. Bir veya birden fazla süt kanalının tıkanması problemi, bebeğinizi emzirirken göğsünüzün basınca maruz kalması veya emzirme esnasında sütün tamamen boşalmaması sebebiyle meydana gelmektedir. Bu durum, annenin göğüs bölgesinde ağrı hissetmesine veya kızarıklıkların oluşmasına sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra göğsünüzün belli bir bölgesinde sertlik bulunuyorsa bu durum da süt kanallarınızın tıkandığının diğer bir belirtisidir. Bebeğinizi emzirmeden önce veya emzirme esnasında memelerinize uygulayacağınız meme masajı, vücudunuz tarafından üretilen sütün kanallardan daha iyi ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Peki meme masajı nasıl uygulanır, meme masajının faydaları nelerdir?

Devamını Oku
02.01.2021

Hamilelik Döneminde Oluşan Şişliklerle Baş Etmek

Anne adayları gebelik döneminde içlerinde gelişimini tamamlayan bebekler sebebiyle vücutlarında birçok değişiklikler yaşamaktadır. Hamilelik semptomları arasında yer alan vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan şişlikler ve ödemler çoğu anne adayının hamilelik dönemini zorlaştırmaktadır. Gebelik sürecinde yaşanacak bu sıkıntılar, gayet normaldir. Genellikle gebeliğin 6. aylarında vücudunuzun belli bölgelerinin şiştiğini fark edebilirsiniz. Hamilelik sürecinde meydana gelen bu şişliklerden ancak doğumdan sonra kurtulabilirsiniz. Anne adaylarının ve yeni doğum yapmış annelerin merak ettiği 'hamilelikte vücudun hangi bölgelerinde şişlik oluşur, hamilelikte şişkinliğe neden olan faktörler nelerdir, hamilelik döneminde vücutta oluşan şişlikler nasıl giderilir’ gibi soruların yanıtını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.
Devamını Oku
29.12.2020

Kolay ve Hızlı Doğum İçin Anne Adaylarına Öneriler

Hamilelik sürecinin sonlarına doğru sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilme isteğinin yüklediği sorumluluk, zaman zaman anne adaylarının strese girmesine sebep olabiliyor. Doğum stresi sebebiyle çoğu kadın, hamileliğinin sonlarına yaklaşırken kendini oldukça gergin ve stresli hissedebilir. Uzmanlar; anne adaylarının doğru beslenme, kontrolleri düzenli bir biçimde gerçekleştirme ve çeşitli egzersizler yapması halinde bebeklerini sağlıklı bir biçimde kucaklarına alabileceklerini belirtiyor. Zorlu gebelik süreci sonrasında doğumunuzun kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleşmesi için uzmanların önerilerini sizler için araştırdık.
Devamını Oku
26.12.2020

Doğum Çantası Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Bebek bekleyen annelerin çoğunu gebeliğin son haftalarına yaklaşırken heyecanlı bir telaş yaşarlar. Özellikle doğum çantası hazırlama kısmı, birçok anne adayını oldukça heyecanlandıran evrelerden biridir. Doğum yaklaştıkça gebeliğiniz boyunca yaşadığınız uykusuzluk, yorgunluk ve ağrıların yerini sevinç ve heyecan almaya başlayacaktır. Peki doğum çantası ne zaman hazırlanmalı, doğum çantası hazırlarken nelere dikkat edilmeli, hastane çantası nasıl hazırlanır, doğum çantasında annenin ihtiyaçları, doğum çantasında bebeğin ihtiyaçları nelerdir? Doğumun gerçekleşeceği hastaneye giderken annenin ve dünyaya yeni gelen bebeğin ihtiyacı olan eşyaları hazır bulundurmak amacıyla kullanılan doğum çantası, hakkında merak ettiğiniz her şeyi, içeriğimizde bulabilirsiniz.
Devamını Oku
26.12.2020

Gebelikte Göğüsten Sıvı Gelmesi

Anne adaylarının çeşitli hormonların artması ve azalmasıyla gebelik süresince vücutta pek çok değişim görülmektedir. Hamilelik semptomları olarak bilinen bu değişimler, kimi kadınlarda gebeliğin ilk aylarından son aylarına kadar sürebilmektedir. Ancak hamilelik semptomlarının her kadında aynı anda ortaya çıktığını söyleyemeyiz. Hamilelikle birlikte vücutta artmaya başlayan hormonlardan biri de prolaktin hormonudur. Genel olarak gebeliğin 8. haftasından itibaren kandaki prolaktin hormonu, artarak meme bezlerinizi süt üretimine hazır hale getiriyor. Anne sütü, çoğu kadında doğumdan sonra gelmeye başlasa da kimi anne adaylarında bebek henüz doğmadan da süt gelebiliyor. Gebelikte göğüslerden sıvı veya süt gelmesi durumunu sizler için araştırdık.
Devamını Oku
24.12.2020

Gebelikte 9. Ay

Tebrikler, heyecanla beklediğiniz gebeliğin 9. ayına ulaştınız! Bebeğinizin anne karnındaki gelişimini tamamladığı bu ayda, bebeğinize sağlıklı bir şekilde kavuşmak için gün sayacaksınız. 36. haftadan 40. haftaya kadar devam eden gebeliğin dokuzuncu ayında bebeğiniz her an doğabilir. Gebeliğin dokuzuncu ayında bebeğin gelişimi, doğum belirtileri ve gebeliğin dokuzuncu ayında dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için araştırdık. Gebeliğin 9. ayına dair merak ettiğiniz her şeyi içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.
Devamını Oku
24.12.2020

Gebelikte 8. Ay

Uzun ve keyifli hamilelik sürecinin sonlarına yaklaşırken ebeveyn olarak zaman zaman heyecanınızı kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. 32. ve 35. haftaları kapsayan gebeliğin 8. ayında da anne adaylarını birçok şey bekliyor. İçinizde gelişen yavrunuz, bu ayda da belli birtakım dönüşümler yaşayacak. Gebeliğin sekizinci ayında çoğu anne adayı; iştahsızlık, mide bulantısı ve kasık ağrısı gibi belirli hamilelik semptomlarını yaşayabilmektedir. Ancak bunda endişelenmeniz gereken bir durum yok. Peki gebeliğin 8. ayında bebeğin gelişimi nasıl olacak, 8 aylık gebelik belirtileri nelerdir ve anne adayları gebeliğin sekizinci ayında nelere dikkat etmeli? Merak ettiğiniz tüm bu soruların cevabını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.
Devamını Oku