İnsan yaşamında hamilelik, beslenmenin önemli olduğu dönemlerden biridir. Hamilelik sürecinde tüketilen gıdalar hem kendi sağlığınız hem de doğacak bebeğinizin sağlığında büyük bir öneme sahiptir. Yani bebeğin anne karnında bedensel ve zihinsel yönden gelişmesi, gebelik süreci boyunca tüketilen gıdalar ile yakından ilişkilidir. Bu sebeple kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan kişiler, anne adaylarını beslenme konusunda uyarıyor.

Uygun kiloda gebe kalan kadınların gebelik sonunda yaklaşık 9 ile 12 kilo civarında bir kilo artışının normal olduğu belirten uzmanlar, anne adaylarının günlük beslenmelerinde gerekli vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamalarının önemli olduğunu belirtiyor. ‘Hamilelikte beslenme nasıl olmalı’ sorusunu sizler için araştırdık.

 • Gebelikte anne adaylarının protein yönünden yüksek gıdalar tüketmesi, bebeğin anne karnında gelişimi için oldukça önemlidir. Bu sebeple uzmanlar, anne adaylarının beslenmesinde tavuk, hindi, balık, kırmızı et tüketimin önemli olduğunu vurguluyor.
 • Hem protein hem de kalsiyum açısından zengin olan süt, peynir, yoğurt gibi ürünler de hem anne hem de bebek açısından oldukça önemlidir. Bebeğin anne karnında kemik gelişimini destekleyen protein ve kalsiyum oranı yüksek besinler, annenin de ihtiyaç duyduğu başlıca minerallerdir.
 • Anne adaylarının protein oranı yüksek olan fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişler ve kuru bakliyat ürünlerini de düzenli aralıklarla tüketmeleri de oldukça önemlidir.
 • Uzmanlar, annenin sağlığının yanı sıra bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimine de katkı ağlayan folik asit açısından zengin besinlerin tüketilmesinin de önemli olduğunun altını çiziyor. Bu sebeple anne adaylarının günlük beslenmelerinde ıspanak, ceviz, kuru fasulye, buğday ve mercimek gibi ürünlere yer vermeleri oldukça önemlidir.
 • Anne adayları süt, peynir ve balık tüketerek hem kendi hem de bebeğin B12 ihtiyacını önemli ölçüde karşılayabilir.
 • Yumurta, kayısı ve havuç gibi besinler, annenin A vitamini ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan besinlerdir. Bu sebeple günlük beslenmede bu besinleri tüketmeye özen göstermeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır.
 • Tahin, pekmez, kuru üzüm, kuru kayısı, yumurta, ıspanak gibi besinler, içeriğinde yüksek oranda demir bulundurduğu için annenin ve bebeğin sağlığının korunmasında önemli bir role sahip besinlerdir.
 • Anne adayının vücudunda çinko eksikliği bulunuyorsa bu durum, bebeğin gelişmemesi, ölü doğum ve doğumsal anormalliklere sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple anne adayının ceviz, badem, peynir, bulgur gibi besinleri tüketerek çinko ihtiyacını karşılaması önemlidir.
 • Uzmanlar, düşük yapma veya ölü doğum riskini ortadan kaldırmak için anne adaylarının belirli aralıklar ile tavuk, balık, deniz ürünleri, yumurta ve süt tüketerek bebeğin iyot ihtiyacını karşılamanın önemli olduğunu belirtiyor.
 • Et ürünlerinin yanı sıra ceviz, zeytinyağı ve yeşil yapraklı sebzeleri de belirli aralıklarla tüketerek bebeğinizin ihtiyaç duyduğu omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini karşılayabilirsiniz.
 • Herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği durumunda anne adaylarının doktorlarına danışmaları yararlı olacaktır.
Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*