Anne adayları, gebelik döneminde içlerinde gelişimini tamamlayan bebekler sebebiyle vücutlarında birçok değişiklikler yaşamaktadır. Hamilelik semptomları arasında yer alan vücudun farklı bölgelerinde oluşan şişlikler ve ödemler çoğu anne adayının hamilelik dönemini zorlaştırmaktadır. Gebelik sürecinde yaşanan bu sıkıntılar, gayet normaldir. Genellikle gebeliğin 6. aylarında vücudunuzun belli bölgelerinin şiştiğini fark edebilirsiniz. Hamilelik sürecinde meydana gelen bu şişliklerden ancak doğumdan sonra kurtulabilirsiniz. Anne adaylarının ve yeni doğum yapmış annelerin merak ettiği ‘hamilelikte vücudun hangi bölgelerinde şişlik oluşur, hamilelikte şişkinliğe neden olan faktörler nelerdir, hamilelik döneminde vücutta oluşan şişlikler nasıl giderilir’ gibi soruların yanıtını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Hamilelikte Şişkinliğe Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Anne adaylarının yaşadığı en belirgin hamilelik semptomlarından olan şişliklerin sebepleri değişebilmektedir. Ancak çoğu uzman hamile kadınların su tüketimine özen göstermesini belirtiyor. Çünkü gebelik döneminde anne adaylarının tükettikleri suyun bir kısmı pelvik eklemlerini doğuma hazırlamaya yardımcı olurken bir kısmı da bebeğin gereksinim duyduğu desteği sağlamaya yardımcı olur.

Gebelik döneminde anne adayının vücudunun çeşitli bölgelerinde oluşan şişliklerin sebebi; anne adayının yaşadığı hormonal değişiklikler, hızlı kilo alımı, beslenme düzeni, hamilelik dönemini nemli ve sıcak ortamlarda geçirme, uzun süre ayakta durmak gibi durumlar olarak sıralanabilir. Anne adaylarının ellerinde, ayaklarında, ayak bileklerinde ve bacaklarında meydana gelen şişlikler hamilelik döneminde anne adaylarının birtakım sıkıntılar yaşamasına sebep oluyor. Belirgin hamilelik semptomlarından olan bu şişliklerin temel sebebi, anne adaylarının suya ihtiyaç duymasından da kaynaklanabilmektedir.

Hamilelik Döneminde Oluşan Şişlikler Nasıl Giderilir?

Gebeliğin genellikle 6. ayında anne adayının vücudunun belirli bölgelerinde oluşan şişlikler, genellikle doğumun gerçekleşmesinden sonra iyileşmektedir. Anne adayının ellerinde veya ayaklarında oluşan şişlikleri giderebilmesi için doğumdan sonra günlük yaşamında dikkat etmesi gereken belirli hususlar bulunuyor. Bu noktaları, şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ayaklarınızı Dinlendirin:

  Doğumdan önce ve doğum sonrasında ayaklarınızda oluşan şişlikleri gidermek istiyorsanız ayaklarınızı yüksek yerlere koyarak dinlendirmeniz yararlı olacaktır. Oturduğunuzda kanepe, sandalye ya da başka bir yere ayaklarınızı uzatmanız ayaklardaki şişliği gidermek için en iyi yöntemdir.
 • Su Tüketimine Özen Gösterin:

 • Hamilelik döneminde vücudunuzun çeşitli bölgelerinde oluşan şişliklerin nedeni, suyu hareket ettirememekten ve dağıtamamaktan kaynaklanmaktadır. Gebelik döneminde hem kendi hem de bebeğinizin su ihtiyacını karşılamak için bol bol su içmeniz önemlidir.
 • Kısa Mesafeli Yürüyüşler Yapın:

 • Gebelik döneminde ve doğumdan sonra anne adayının kendini çok zorlamayacak kısa yürüyüşler yapması, vücudunda oluşan şişliklerin giderilmesinde etkilidir. Bu sayede içtiğiniz suyun vücudunuzda dağıtılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Beslenmenize Özen Gösterin:

 • Doğum öncesinde ve sonrasında vücudunuzda oluşan şişliklerin en önemli nedenlerinden biri de beslenme düzeninizdir. Anne adayının gebelik döneminde dengeli beslenmesi, şişliklerin oluşmasını büyük oranda azaltacaktır. Düzenli beslenerek hızlı kilo alıp verme durumunu ortadan kaldırarak vücudunuzda şişliklerin oluşmasını engelleyebilirsiniz. Yemeklerinizdeki tuz miktarını azaltarak vücudunuzda oluşacak ödemlerin engellenmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü tuz, sıvıyı vücutta daha fazla muhafaza ettiği için şişliklerin artmasına sebep olmaktadır.
 • Rahat Kıyafetler Tercih Edin:

 • Gebelik döneminde ve doğumdan sonra giyim tarzınızda yapacağınız değişiklikler, vücudunuzda şişliklerin oluşumunu en aza indirecektir. Doğumdan önce ve sonra vücudunuzu sıkan, lastikli kıyafetler giymemeye özen göstermelisiniz. Kıyafetlerin yanı sıra ayakkabılarınızın da mümkün olduğunca rahat ve topuksuz olmasına dikkat etmeniz, vücudunuzda oluşan şişliklerin kısa süre içerisinde giderilmesinde etkilidir.
Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*