Anne Olmak İçin En Uygun Zamanı Nasıl Hesaplanır?

Anne olmak istiyor, kendinizi anne olmaya hazır hissediyor ve eşinizle birlikte çocuk yapmaya karar verdiyseniz cinsel yaşantınızı programlamanız önemlidir. Regl takviminiz düzenli olarak ilerliyorsa hamile kalmanız için en uygun dönemde eşinizle ilişkiye girmeniz uygun olacaktır. Peki hamile kalmak için doğru zaman nasıl hesaplanır, hamile kalmak için nelere dikkat edilmelidir?

 • İlişki İçin Doğru Gün

  Her ay belirli günlerde regl oluyorsanız adetinizin ilk gününden itibaren 11 ila 17'nci günler arası, hamile kalmanız için ideal bir dönemdir. Eğer ki bu zamanlarda ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız oldukça artıyor. Adet döngüsü düzensiz olan kadınlarda ise yumurtlama gününü tam olarak tayin etmek güç olabilir. Bu kadınların vücut sıcaklığını ölçerek yumurtlama dönemini tayin etmede önemlidir.

 • Hazır Olmak

  Anne olmak isteyen kadınların kendini psikolojik ve fiziksel anlamda gebelik düşüncesine hazırlaması da bu konuda önemli bir diğer noktadır. Uzmanlar, anne olmak isteyen bir kadının kendini 2 ay önceden hazırlamasının önemli olduğunu belirtiyor. Hamileliğe hazırlık sürecinde anne adayının üç ay öncesinde genel bir check-up ’tan geçip gerekli muayenelerin gerçekleştirilmesi önemlidir.

 • Yumurtlama Dönemi

  Halk arasında yaygın olan kolay gebe kalmak için cinsel ilişki sayısı önemlidir düşüncesi, kadın doğum alanında uzman kişiler tarafından onaylanmamaktadır. Uzmanlar, gebe kalmak için önemli olan nokta, kadının yumurtlama dönemine yakın günlerde cinsel ilişkinin yaşanmasıdır. Her gece ya da her gün seks yapılması, hamilelik ihtimalini arttırmıyor.

 • Doğru Beslenme

  Cinsel gücü arttırmaya yarayan besinlerin çocuk yapma konusunda yarar sağladığı uzun yıllar bilinen bir konudur. Konuyla ilgili gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar, kız çocuk isteyen ebeveynlerin hamilelikten 4 ya da 5 ay önce vitamin ağırlıklı beslenmesinin yararlı olabileceğini gösterdi. Hem anne hem de babanın hamilelik öncesinde protein ağırlıklı diyet yapmasının ise erkek çocuk ihtimalini arttırdığını ortaya koymuştur.

İlgili Konular
12.11.2020
Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?
19.11.2020
Hamilelikte Mide Bulantısı ile Baş Etme Yöntemleri
Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*