Anne adaylarının çeşitli hormonların artması ve azalmasıyla gebelik süresince vücutta pek çok değişim görülmektedir. Hamilelik semptomları olarak bilinen bu değişimler, kimi kadınlarda gebeliğin ilk aylarından son aylarına kadar sürebilmektedir. Ancak hamilelik semptomlarının her kadında aynı anda ortaya çıktığını söyleyemeyiz. Hamilelikle birlikte vücutta artmaya başlayan hormonlardan biri de prolaktin hormonudur. Genel olarak gebeliğin 8. haftasından itibaren kandaki prolaktin hormonu, artarak meme bezlerinizi süt üretimine hazır hale getiriyor. Anne sütü, çoğu kadında doğumdan sonra gelmeye başlasa da kimi anne adaylarında bebek henüz doğmadan da süt gelebiliyor. Gebelikte göğüslerden sıvı veya süt gelmesi durumunu sizler için araştırdık.

Kolostrum Nedir?

Ağız sütü olarak da bilinen kolostrum adı verilen bu sıvı, anne adaylarının prolaktin hormonunun ürettiği ilk sıvıdır. Antikor açısından oldukça zengin olan kolostrum sıvısı, genelde doğum yaptıktan sonra gelmektedir ve bebeğin enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı oluyor. Kolostrum adı verilen ilk süt, doğumdan önce gelirse sütün boşa aktığı anlamına gelmez, doğumdan sonraki ilk 5 günde bebeğiniz, emdiğinde zengin antikor içeriğine sahip bu sütten yararlanabilecektir.

Yapı olarak koyu kıvamlı ve sarıya yakın renkte olan kolostrum, bebekler için oldukça özel olan bu sıvı, besin değeri açısından oldukça zengindir. Ağız sütü adı verilen annenin memelerinden gelen bu ilk süt, daha sonra salgılanan süte göre protein, mineral ve vitaminler açısından zengin, yağ ve karbonhidrat bakımından fakirdir. Bu sebeple kolostrum, dünyaya gelen bebeğinizin bağırsaklarını uyarıcı etkiye de sahiptir.

Hamilelikte Göğüslerden Sıvı veya Süt Gelmesi Erken Doğum Belirtisi midir?

Kimi anne adaylarının gebelik sürecinde göğüslerinden zaman zaman süt gelmektedir. Beynin alt bölgesinde bulunan nohut büyüklüğündeki hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonu, meme bezlerinin süt üretmesinden ve adet döngüsünden sorumludur. Kadınların gebelik ve lohusalık döneminde artan bu hormon, kimi kadınların hamilelik döneminde de göğüsten süt gelmesine sebep olabilmektedir. Kimi zaman anne adaylarını tedirgin eden ‘göğüslerden süt gelmesi erken doğum belirtisi midir’ sorusunu sizler için araştırdık.

Doğum öncesinde memelerden süt gelmesinin erken doğum işareti olabileceğine dair yaygın bir kanı bulunuyor. Ancak bu durum, erken doğum belirtisi değildir. Ayrıca bu durum anne sütünün az ya da çok olacağı hakkında da bilgi vermez. Anne adaylarının memelerinden genellikle son aylarda süt gelmeye başlarken bazı anne adaylarında nadiren daha erken aylarda da görülebilmektedir. Uzmanlara göre gebelik döneminde göğüsten süt gelmesi, anne veya bebek için riskli bir duruma işaret etmiyor. Ancak aşağıdaki durumlarla karşılaşmanız halinde doktorunuza danışmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır:

  • Göğüslerden gelen sıvı, kırmızıya yakın kahverengi veya pembe renkteyse,
  • Kanlı gibi görünüyorsa,
  • Gelen sıvı, iltihaplıysa
  • Sıvı, kötü kokuyorsa

Hamilelik Sürecinde Göğüs Sağlığınızı Nasıl Korumalısınız?

Genel olarak çoğu anne adayında görülen gebelik semptomlarından olan meme bezlerinin süt üretmeye başlaması ile göğüs bölgenizde çeşitli farklılıklar yaşayabilirsiniz. Doğum sürecinde ve doğum sonrasında göğüslerinizin süt üretmesi veya bebeğinizin emmesi, meme uçlarınızda çatlaklar oluşmasına sebep olabilir. Doğuma 2 hafta kala ve emzirme döneminizde Silver Moon Gümüş Kapak kullanmanız, göğüslerinizde oluşabilecek çatlakların riskini en aza indirerek, göğüs uçlarınızın hızla iyileşmesini sağlıyor.

Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*