Hamileliğinizin 28. haftasında başlayıp 35. haftasına kadar devam eden gebeliğin 7. ayında, büyüyen karnınızın ve hamileliğinizin etkilerini hissetmeye başlamanız olağandır. Anne adayı olarak, bu ayda kendinizi psikolojik olarak doğuma hazırlamaya başlayabilirsiniz. Gebeliğin 7. ayında bebeğin gelişimini, 7 aylık gebelik belirtilerini ve gebeliğin yedinci ayında dikkat etmeniz gereken konuları sizler için araştırdık.

Gebeliğin Yedinci Ayı ve Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 32. haftasında bebeğin gelişmesiyle birlikte anne adaylarının karın ve göğüs bölgesi de epey büyüyecektir. Bu durum, anne adayları için birtakım sıkıntılar doğursa da bu dönemde de gebeliğinizin tadını çıkarmaya özen göstermelisiniz. Çünkü içinizde gelişen bebeğinizi yakında kucağınıza alacaksınız.

Karnınızda 7. ayına giren bebeğinizin vücut sistemi ve organlarının tamamen oluştuğunu söyleyebiliriz. 32. haftadan itibaren önemli gelişmeler ise bebeğinizin boyu ve kilosunda olacaktır. 7. aydan itibaren bebeğinizin haftalık olarak aldığı kilo ortalama 500 gramdır.

Gebeliğinizin yedinci ayında bebeğinizin üşümemesini sağlayan cilt yüzeyindeki ince tüyler, hızla kaybolmaya devam edecektir. Yine bu süreçte bebeğinizin el tırnakları uzarken ayak tırnaklarının uzaması için biraz daha zaman var. Gebeliğin 7. ayında bebeğinizin beyin ve sinir sistemi, tamamen gelişmiştir. Bu sebeple hareketlerini artık bilinçli olarak gerçekleştiriyor. Bebeğiniz 7. ayda göz kapaklarını artık çok daha iyi kapatıp açabiliyor. Aynı zamanda gözlerinin görme ve odaklanma işlevi de tamamlandı. Bebeğiniz, karnınızda baş parmağını sıklıkla emdiği için emme refleksi de yavaş yavaş gelişmeye başladı. Emme refleksinin tam anlamıyla gelişmesi, 8. ayda tamamlanıyor. Bu sebeple 7. ayda erken doğum yaparsanız meme emerken sıkıntı yaşaması normaldir. Bebeğinizin akciğerleri, her geçen hafta dış dünyada rahatlıkla nefes alabilmesini sağlayacak kadar gelişmeye devam ediyor. Bu sebeple 7.ayda doğan bebeklerin yaşama şansı çok yüksektir, ancak 36. haftaya kadar kuvözde yardımla nefes alması gerekecektir.

Bebeğiniz erkek ise testisleri, testosteron üretmeye başlayacaktır. Kız bebeklerde ise bu ayda klitorisin gelişimi büyük oranda tamamlanacaktır. Anne karnında 7. aya giren bebek, günde yaklaşık yarım litre kadar idrar yapar. İdrar yapması, amniyon sıvısının yenilenmesi açısından oldukça önemlidir.

Bebeğinizin gelişmesi ile 7. ayda anne karnındaki yeri iyice daraldı. Bu durum elbette ki anne adayları tarafından merak edilen konulardan olan bebek hareketlerini de etkileyecektir. Anne karnında yeri daralan bebeğiniz artık daha yavaş hareket edecektir. Ancak bebeğinizin hareketlerini uzun süre hissedemiyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır. Gebeliğinizin 7. ayında bebeğiniz artık daha uzun süre uyuyabiliyor. Dolayısıyla hareket etmeye birkaç saat ara verebilir. Ayrıca kas yapıları güçlenen bebeğinizin minik darbeleri ve esneme hareketleri zaman zaman canınızın acımasına sebep olabilir.

7 Aylık Gebelik Belirtileri

Gebeliğin 7. ayında anne adayı olarak mide bulantısı ve mide yanması gibi çeşitli sorunlar yaşamanız normaldir. Gebeliğinizin bu aylarında oluşan sindirim problemlerinizi gidermek amacıyla yoğurt yiyebilir veya süt içebilirsiniz. Bu gıdalar, mide asidinizin dengelenmesini sağlayacaktır. Gebeliğin üçüncü üç ayında Braxton Hicks adı verilen sancılar ve kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bu kasılmalar, yalancı kasılma olarak da bilinmektedir ve bu aylarda zaman zaman yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda hamileliğin bu ayında vitamin ve minerallere olan ihtiyacınız artabilir. Gebeliğin 7. ayında annedeki değişiklikleri ve belirtileri sizler için derledik:

 • Sırt ve bel bölgesinde ağrı
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • El ve ayaklarda şişlik
 • Ciltte kaşıntı
 • Ayak ve bacaklarda kramp
 • Sıcak basması
 • Uykusuzluk
 • Ani ruh hali değişimleri
 • Karın ve bacak bölgesinde çatlaklar
 • Dalgınlık veya unutkanlık
 • Bebekle veya doğumla ilgili kaygıların artması
 • Karın bölgesinde kasılmalar ve sancılar

Gebeliğin 7. Ayında Nelere Dikkat Edilmeli?

Anne adayları için heyecanlı hamilelik sürecinin sonuna yaklaşırken kaygılarınızın arttığını ve bundan dolayı uykunuzun kaçtığını hissedebilirsiniz. Gebeliğin üçüncü üç ayı başlarında oluşan bu kaygılarla baş etmek için sevdiklerinizle diyalog halinde olmanız önemlidir. Peki gebeliğin 7. ayında dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

 • Daha öncede belirttiğimiz gibi Braxton Hicks adı verilen yalancı kasılmaları zaman zaman hissedebilirsiniz. Ancak karnınızda sık sık kasılmalar oluyorsa ve regl ağrısına benzer karın ağrısı yaşıyorsanız doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır. Çünkü bu dönemde erken doğum yaşayabilirsiniz.
 • Doğuma az bir süre kaldığından doktorunuzla doğum tercihiniz üzerine konuşmanız yararlı olacaktır.
 • Minik bebeğiniz için isim düşünmeye gebeliğinizin 7. ayında başlayabilirsiniz.
 • Bu dönemde dinlenmeye özen göstermeniz hem bebeğinizin sağlığı hem de kendi sağlığınız açısından önemlidir.
 • Sevdiklerinizle konuşmanız, bebek ve doğum hakkında kaygılarınızın azalmasında etkili olacaktır.
Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*