Uzun ve keyifli hamilelik sürecinin sonlarına yaklaşırken ebeveyn olarak zaman zaman heyecanınızı kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. 32. ve 35. haftaları kapsayan gebeliğin 8. ayında da anne adaylarını birçok şey bekliyor. İçinizde gelişen yavrunuz, bu ayda da belli birtakım dönüşümler yaşayacak. Gebeliğin sekizinci ayında çoğu anne adayı; iştahsızlık, mide bulantısı ve kasık ağrısı gibi belirli hamilelik semptomlarını yaşayabilmektedir. Ancak bunda endişelenmeniz gereken bir durum yok. Peki gebeliğin 8. ayında bebeğin gelişimi nasıl olacak, 8 aylık gebelik belirtileri nelerdir ve anne adayları gebeliğin sekizinci ayında nelere dikkat etmeli? Merak ettiğiniz tüm bu soruların cevabını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Gebeliğin Sekizinci Ayı ve Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz, bu aylarda karnınızın içinde oldukça bilinçli hareket ediyor ve kendini doğum pozisyonuna alıyor. Bebekler, bu aylarda anne karnından hızlı ve rahat bir şekilde çıkabilmek için baş aşağı pozisyonda pelvis adı verilen bölgeye inmiş olacak. Eğer 8. ayda bebeğiniz hâlâ doğum pozisyonunu almadıysa, birkaç hafta içerisinde dönebilir. Bebeklerin yaklaşık yüzde 96’sı doğuma kadar baş aşağı döner. Baş aşağı dönerek doğum pozisyonunu alan bebeğin yüzü son haftalarda arkaya dönük olmalıdır.

8 aylık bebeğin beyin ve sinir hücrelerinin gelişimi tamamlanmıştır. Bu süreçte de beyin hücreleri artmaya devam eder. Hamileliğinizin 8. ayında bebeğinizin cildindeki ince tüyler dökülmeye devam ederken cildinin yüzeyinde oluşan kalın, macunumsu, beyaz ve yağlı yapı; vücudun ısı kontrolünü sağlayarak bebeğin cildinin amniyon sıvısının asitli ortamından korunmasını sağlar. Bu tabaka, aynı zamanda doğumda bebeğin doğum kanalından geçişini de kolaylaştırıyor. Bebeğinizin doğumdan sonra hastanedeki ilk banyosunda bu yağlı tabakanın bir kısmı bebeğin cildinde kalacak şekilde yıkanmalıdır. Bunun sebebi ise bu tabakanın dış dünyaya uyum aşamasında bebeğin cildini nemli tutmaya ve beslemeye devam etmesidir.

Gebeliğin 8. ayında bebeğin kafatası kemikleri yavaş yavaş sertleşmeye devam etse dahi kemikler hâlâ yumuşaktır. Çünkü bu aya kadar gelişen kafatası kemikleri henüz bir araya gelmedi ve bu kemiklerin arasında bıngıldak adı verilen yumuşak dokular bulunuyor. Kafatası kemiklerinin yumuşak olması, bebeğinizin doğum kanalından daha rahat geçmesine olanak sağlayacaktır. Yumuşak dokuların tamamen kapanması ve sertleşmesi, bebek 1 veya 1.5 yaşına gelene kadar devam edecektir.

Gebeliğin bu ayında bebeğin kalın bağırsaklarında mekonyum adı verilen siyah renkli ilk kakası birikmeye devam ediyor. Doğuma kadar bebekler, genellikle kakalarını yapmazlar. Anne karnında bebeğin kakasını yapması sağlığı açısından riskli bir durumdur. Böyle bir durumda doktorun kararlarına uymak yerinde olacaktır.

8 aydır anne karnında gelişen bebeğinizin yeri iyice daraldı. Ancak bebeğiniz uyurken ya da uyanıkken refleksle hareket ediyor. Bu ayda zaman zaman bebeğinizin hıçkırıklarını hissedebilirsiniz. Gebeliğin 8. ayında bebeğiniz başı aşağı dönmüşse, popo kısmını arada bir midenizin altında hissedebilirsiniz.

8 Aylık Gebelik Belirtileri

Daha önce de belirtildiği gibi gebeliğin 8. ayında kasık ağrıları devam edebilir. Bu durum bebeğin gelişmesi sebebiyle rahmin etrafındaki kasların gerilmesinden veya esnemesinden kaynaklanır. Aynı zamanda 7. ayda başlayan Braxton Hicks kasılmalarını da zaman zaman yaşayabilirsiniz. Bunun dışında anne adayının vücudunda bazı hamilelik semptomları da devam edebilir. Bu semptomları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Göğüste süt akıntısı
 • Mide yanması
 • Zaman zaman mide bulantısı
 • Hazımsızlık
 • Yorgunluk
 • Uyumada zorluk
 • İdrar kaçırma
 • Ateş basması

Gebeliğin 8. Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin yaklaşık %5’i dönemlerini tamamen dolduruyor ve kadınların çoğu 38 ile 42. haftalar arasında doğum yapıyor. Bu sebeple gebeliğinizin 8. ayının sonlarına yaklaşırken doğum yapmaya her an hazırlıklı olmanız gerekiyor. Gebeliğinizin bu ayını, doğuma hazırlanmak için kullanmanız yararlı olacaktır. Gebeliğinizin 8. ayında nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için araştırdık:

 • Doğum için az zamanınız kalmışken doğum planınızı gözden geçirmeniz yararlı olacaktır.
 • Doğum sırasında veya doğum sonrasında ihtiyaç duyacağınız eşyaları, çantaya koyarak doğum çantanızı hazırlayın ve bu çantayı kapının yakınına koyun.
 • Gebeliğinizin son haftalarını dinlenerek geçirmeye özen gösterin.
 • Gebeliğin 8. ayında kendinizi rahatlatmak için nefes egzersizleri yaparak kısa yürüyüşlere çıkmanız iyi olacaktır.
 • Hamileliğinizin genelinde olduğu gibi bol su içmeye dikkat edin.
Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*