Hamilelik sürecinde oldukça önemli olan gebeliğin 4. ayı, anne adayı için oldukça heyecanlı bir aydır. Bebeğiniz karnınızda yavaş yavaş gelişirken vücudunuz da bu duruma ayak uydurmaya başlıyor. Gebeliğinizin 13. ve 17. haftalarını kapsayan bu süreçte hamileliğin rahatsız edici belirtileri, yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Bu durum da anne adayının kendisini daha keyifli ve rahat hissetmesine sebep olacaktır. Gebeliğin dördüncü ayında bebeğin gelişimi, 4 aylık gebelik belirtileri ve gebeliğin dördüncü ayında anne adayının dikkat etmesi gereken noktaları sizler için derledik.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Bebeğin Gelişimi

Anne adayları için gebeliğin en keyifli dönemlerinin başlangıcı olan 4. ay başlarında bebeğiniz, karnınızda minik bir insan görünümü kazanmış olacaktır. Anne adayları, genelde 4. ayda bebeğin tekmelerini hissedebilmektedir. Gebeliğin dördüncü ayında gerçekleştireceğiniz ultrasonda bebeğinizin mimiklerini fark edebilirsiniz. Karnınızda bebeğinizin istemsizce gerçekleştirdiği şaşırma, üzülme, kaşını çatma ve gülümseme gibi çeşitli mimik hareketlerini görebilirsiniz.

Hamileliğinizin dördüncü ayı sonunda bebeğinizin gözleri, yerine geliyor ancak bebeğinizin bu dönemde göz kapaklarını açamaması normal bir durumdur. Gebeliğinizin 4. ayında bebeğinizin; kolları, bacakları, başı ve gövdesi birbiriyle orantılı bir hale gelecektir. Bu dönemde bebeğinizin cildinde değişimler de devam eder ve 4. ayda bebeğinizin ter bezleri gelişmeye başlayarak vücudunda yağlanmalar oluşur. Bu yağlar, anne karnındaki bebeği koruma görevini yerine getirir. Aynı zamanda da bebeğin vücudunda ısı üretimini sağlayarak onu sıcak tutar.

Gebeliğin 4. ayında, bebeğinizin kalp atışları, beyin tarafından düzenlenmeye başlar ve bu da onun daha sakin olmasına yardımcı olur. Karnınızda 4. ayına ulaşan bebeğiniz, dışarıdaki sesleri duyabilir ve karnınızdan yansıyan parlak ışıkları hissedebilir. Üçüncü ayda oluşumunu tamamlayan vücut sistemleri, bu süreçte çalışmaya devam ediyor. Bebeğiniz, 4. ayda amniyon sıvısını yutup idrar yaptığı için sindirim sistemi sürekli çalışıyor. Bunun yanı sıra bebeğinizin nefes alma denemeleri de bu süreçte sürüyor. Plasenta, bebekle birlikte büyümeye, bebekle anne arasındaki alışverişi sağlamaya devam ederken dışarıdan gelen karbondioksiti filtreleyerek bebeğinizin sağlığını koruyor.

Gebeliğinizin bu ayında bebeğinizin meme bezleri ve meme uçları oluşuyor. Kız bebeklerde milyonlarca yumurtalık oluşmaya devam ediyor. Bebek doğduğunda yumurtalık sayısı, yaklaşık bir-iki milyona kadar düşecek. Erkek bebeklerde ise prostat gelişimi, bir sonraki ay tamamlanacak.

4 Aylık Gebelik Belirtileri

Bebeğiniz vücudunuzda gelimini sürdürürken anne adayı olarak sizin vücudunuzda da bazı değişimler meydana geliyor. Gebeliğinizin ikinci üç aylık döneminin başlangıcı olan dördüncü ayda rahminizin ağırlığı yaklaşık 230-250 gram civarına ulaşacaktır. 4 aylık gebelik belirtilerini sizler için derledik:

 • Kilo artışı
 • Yorgunluk
 • Çeşitli mide problemleri
 • Sindirim zorluğu
 • Baş ağrıları
 • Diş eti kanamaları
 • Odaklanmada güçlük
 • Kasık ağrıları
 • Beyaza yakın vajinal akıntılar
 • Karnın büyümesi
 • Göğüs bölgesinde kaşıntı
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde çatlakların oluşması
 • Nefes darlığı
 • Kabızlık

Gebeliğin 4. Ayında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebeğinizin karnınızda gelişmesi ile hamileliğin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Anne adayı olarak hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için gebeliğinizin 4. ayında dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için araştırdık:

 • Hamilelik Egzersizleri: Gebeliğiniz açısından riskli olan 3 aylık dönemi geride bıraktığınıza göre 4. ayda egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak egzersiz planınızı doktorunuza danışarak oluşturmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Hamilelikte egzersiz yaparak vücudunuzdaki kan dolaşımını arttırabileceğiniz gibi vücudunuzun çeşitli bölgelerinde hissedilen ağrıları da en aza indirebilirsiniz. Aynı zamanda bu sayede vücudunuzda oluşan ödemleri de atabilirsiniz.
 • Kalsiyum İçerikli Beslenme: Gebeliğinizin 4. ayı sonunda bebeğiniz, kalsiyum depolamaya başlayacaktır. Bu sebeple özellikle bu dönemde anne adaylarının kalsiyum ağırlıklı beslenmeye özen göstermeleri gerekiyor. Doktorunuzun oluşturacağı beslenme programına uymanız, sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.
 • İkiz Hamileliği: İkiz bebek bekleyen anne adayları, bu süreçte rahat ve keyifli bir gebelik deneyimi yaşamak istiyorsanız sorumluluklarınızın iki katına çıkacağı konusunda endişelenmeyi bırakmalısınız. İkiz bebek deneyimi olan annelerle iletişim kurmak, anne adayı için rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca ikiz hamilelik yaşayan anne adaylarının tekil gebeliklere göre, daha sık doktor takibi yaptırmaları yararlı olacaktır.
Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*