Tebrikler, heyecanla beklediğiniz gebeliğin 9. ayına ulaştınız! Bebeğin anne karnındaki gelişimini tamamladığı bu ayda, bebeğinize sağlıklı bir şekilde kavuşmak için gün sayacaksınız. 36. haftadan 40. haftaya kadar devam eden gebeliğin dokuzuncu ayında bebeğiniz her an doğabilir. Gebeliğin dokuzuncu ayında bebeğin gelişimi, doğum belirtileri ve gebeliğin dokuzuncu ayında dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için araştırdık. Gebeliğin 9. ayına dair merak ettiğiniz her şeyi içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Gebeliğin Dokuzuncu Ayında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğiniz boyunca bebeğiniz, anne karnında, dış dünyada hayatını sürdürebilecek yetkinliğe ulaştı. Gebeliğin dokuzuncu ayında bebeğinizin beyin hücreleri artmaya devam ederken bebeğinizin vücudunda bulunan ve onu soğuktan koruyan Lanugo adı verilen ince tüyler de büyük oranda dökülecektir. Bebeğinizin cildinin alt bölgesi, organların ve bazı kasların etrafı bu süreçte yağlanmaya devam edecek.

9 aylık bebeğin cilt yüzeyinde oluşumunu sürdüren Verniks Kazeoza tabakası, bebeğin vücudunun ısı kontrolünü sağlamaya yardımcı olurken onun cildinin nemlenmesini de sağlıyor. Bu tabaka aynı zamanda doğumda bebeğin doğum kanalından geçişini önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Hamileliğin dokuzuncu ayında göbek kordonu aracılığıyla anneden bebeğe antikorlar geçmeye devam ediyor. Bu antikorlar, bebeğin rahim dışında karşılaşacağı hastalık ve mikroplara karşı hazırlıklı olmasına katkı sağlayacak.

Gebelikte 9 ay 10 günü tamamlayan bebeğin boyu yaklaşık 51-52 santim. Yani bebeğin boyu, büyük boy bir karpuz büyüklüğündedir. 9 ay 10 günlük süreci anne karnında tamamlayan bebeğin ağırlığı ise yaklaşık 3500 gramdır.

Gebeliğin 9. ayında gerçekleştirilen ultrason muayenesinde doktorunuz; bebeğinizin pozisyonuna, kalp atış hızına, hareketlerine ve amniyon sıvısının miktarına bakacaktır. Bu ayda bebeğinizin başının aşağıda duruyor olması, doğumda avantaj sağlayacaktır.

Doğum Belirtileri

Hamileliğinizde 9. aya girdiyseniz doğum her an başlayabilir. Çoğu kadında görülen doğum belirtilerini sizler için derledik:

 • Braxton Hicks adı verilen yalancı kasılmaların sayısında artış
 • Anne adayının sürekli evi temizleyip toparlaması
 • Enerjik hissetme
 • Düzenli kasılmaların her 10 veya 15 dakikada bir şiddetli biçimlerde olması
 • Kasılmaların uzun sürmesi
 • Sırt bölgenizde veya kasıklarda ağrılar hissetmeniz
 • Rahim ağzında bulunan mukus tıkacı yumuşadığı için rahminizden kan gelmesi
 • Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı
 • Rahminizden amniyon sıvısı gelmesi
Bu belirtileri gördüğünüzde derhal doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Gebeliğin Dokuzuncu Ayında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Gebeliğinizin bu ayında çok dikkatli olmalısınız. Karnınızda gelişen bebeğiniz ile kavuşmanıza sayılı günler kaldığı için anne adayı olarak kendinizi zaman zaman duygusal veya enerjik hissedebilirsiniz. Gebeliğin 9. ayında dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bu ayda doğum çantanızı hazırlamış olmalısınız.
 • Doğuma az bir zaman kaldığı için gebelik kontrollerini yaptırdığınız hastaneden uzak yerlere seyahat etmemeniz önemlidir.
 • Doğumla ilgili etraftan gelen olumsuz yorumlara ve gereksiz önerileri dikkate almayın.
 • Psikolojinizi ve duygu durumunuzu düzeltecek hamile yogası veya meditasyon gibi aktivitelere ağırlık verebilirsiniz.
 • Dokuz aylık hamilelikte cinsellik sakıncalı değildir. Ancak erkeğin menisinde bulunan prostaglandin hormonu, rahim ağzı tıkacını yumuşatacağı için doğumu tetikleyebilir. Bu konuda dikkatli olmanız yararlı olacaktır.
Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*