Gebeliğinizde 5. aya ulaştınız ve bebeğiniz ile kavuşmak için gün sayıyorsunuz… Hamileliğin en keyifli süreçlerinden olan gebeliğin 5. ayı, vücut yapınızın değişmeye başlayacağı bir dönemdir. Gebelik boyunca her kadının vücudu farklı zamanlarda, farklı biçimlerde değişir ancak gebeliğin 5. ayında karnınız iyice görünür hale gelir ve karşılaştığınız her insan size gebelikle ilgili tavsiyelerde bulunmaya başlar. Gebeliğin 5. ayında bebeğin gelişimi, 5 aylık gebelik belirtileri ve gebeliğin beşinci ayında dikkat etmeniz gereken noktaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gebeliğin Beşinci Ayında Bebeğin Gelişimi

Gebeliğinizin 5. ayında içinizde bir an olsun durmayan miniği hissedebilirsiniz. Bu ayda bebeğin hareketlerini artık tam anlamıyla hissedeceksiniz. İlk başlarda bir kelebeğin kanat çırpınışı gibi hissedeceğiniz bu hareketler, bebeğiniz geliştikçe her geçen gün daha da güçlenecektir.

18. ve 22. haftaları kapsayan gebeliğin 5. ayında bebeğinizin organlarının gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. Aynı zamanda bebeğinizin kemik iliği oluşumu da hızlanacaktır. Beş aylık hamilelikte bebeğinizin kırmızı kan hücreleri üretilirken bir yandan da doğduğunda sarılığa yol açabilen, bilirubin adı verilen hücre de üretilmektedir. Bu madde bebeğinizin karaciğerinde süzülerek idrar yolu ile atılır. Eğer ki bebeğiniz karnınızda bu maddeyi atamamış ise vücuttan birkaç gün sonra atılabilir.

Gebeliğin beşinci ayında bebeğiniz, gelişimine yardımcı olan amniyon sıvısını yuttuğu için akciğerlerini doldurma ve boşaltma eylemi yaparak nefes alıp vermeyi öğrenmiş oluyor.

Bebeğinizin incecik ve pembe teni, gebeliğin 5. ayında artık verniks adı verilen bir tabaka ile kaplıdır. Aynı zamanda bu ayda bebeğinizin cildinin altındaki yağ miktarı artmaya devam ediyor. Yüzeysel katman ve derin katman olmak üzere iki belirgin cilt tabakası oluşuyor. El ve ayak parmakları, avuç içi ve ayak tabanlarındaki izleri oluşturacak olan epidermal deri gelişmeye devam eder. 5 aylık gebelikte sinir hücreleri geliştikçe beyinle duyular arasındaki sinir bağlantıları da gelişmektedir. Bu bağlantıyı sağlayan yapı ise, vücudun her yerindeki sinirleri kaplayan ve izole eden yağlı bir maddedir. Gebeliğin beşinci ayında bebek, bir yetişkin kadar sinir hücresine sahiptir. Bebeğinizin sinir hücreleri geliştikçe bebek, kendi vücudunu kontrol edebilir hale gelir. Bu sebeple gebeliğin 5. ayında Bu ay dokunma hissi daha da gelişiyor ve ultrasonda gördüğünüz veya hissettiğiniz refleks hareketler yerini, farkındalığı olan bilinçli eylemlere bırakıyor.

Bebeğinizin cinsel organları, hamileliğin 5. ayında gelişmiştir. Kız bebeklerde bu ayda yaklaşık 6 milyon yumurta oluşurken kız bebeğin rahmi ve vajina oyuğu bu 18. haftada gelişir. Erkek bebeklerde prostat gelişimi artık tamamlanmıştır. Testisleri henüz karın boşluğundan yumurtalık torbasına inmemiştir. Bu ayda bebeğinizin kaşları, saçları ve tırnakları oluşumlarına devam ederken göz kapakları, bu ayda hâlâ kapalıdır.

5 Aylık Gebelik Belirtileri

Anne adayı olarak gebeliğin ikinci üç ayında görülen enerji patlamasını hâlâ yaşıyor olabilirsiniz. Ancak gebeliğinizin 5. ayında da rahatsız edici hamilelik semptomları ile karşılaşmanız normaldir. 5 aylık gebelik belirtilerini sizler için araştırdık:

 • Vajinadan gelen beyaz akıntı
 • Karnın alt bölgesinde ağrılar ve sancılar
 • Mide yanması, hazımsızlık gibi sorunlar
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Saç ve tırnakların hızla uzaması
 • Sıcak basması ve terleme
 • Nefes darlığı
 • İştahın artması ve buna bağlı olarak kilo alma
 • Karın bölgenizin şişmesinden dolayı rahat uyku pozisyonunu bulamama
 • Kabızlık

Gebeliğin Beşinci Ayında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebeliğin beşinci ayında anne adayında oluşabilecek doğum stresi ile baş edilebilmesi önemli bir noktadır. Bunun için alanında uzman kişilerden yardımlar alabileceğiniz gibi doktorunuza danışarak gerçekleştireceğiniz egzersizler ile de bu stresi en aza indirebilirsiniz. Gebeliğin 5. ayında anne adaylarının dikkat etmesi gereken noktaları, derledik:

 • Gebeliğinizin 5. ayında karın bölgesinde gerilmeler, şişkinlikler ve kuruluklar oluşması normaldir. Badem yağı, kakao yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlarla veya bu yağları belirli oranlarda karıştırarak elde ettiğiniz yağ karışımını karın bölgenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu sayede karın bölgenizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Doktorunuza danışarak oluşturacağınız hafif hareketlerinden oluşan egzersiz planı, hamilelikten dolayı oluşan stresin azaltılmasında etkili olacaktır.
Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*