İkinci üç aylık dönemin sonu olan gebeliğin 6. ayı, anne ve baba adaylarının heyecanının arttığı bir süreçtir. 23. ile 27. haftaları kapsayan bu süreçte anne adayının karnı iyice belirginleşmeye başlayacaktır. Bu süreçte de kendini enerjik hisseden anne adayı, 6. ayın sonlarına doğru bebeğin gelişmesi ile iyice büyüyen karnı sebebiyle kendini yorgun ve bitkin hissedecektir. Bebeğinizin gelmesine az bir zaman kalmışken bebeğin vücut içerisinde gelişimi de bu aylarda hız kazanacaktır. Anne adayları tarafından merak edilen gebeliğin 6. ayında bebeğin gelişimi, 6 aylık gebelik belirtileri ve gebeliğin altıncı ayında nelere dikkat edilmeli gibi konuları sizler için araştırdık. Gebeliğin 6. ayına dair merak ettiğiniz her şeyi içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Gebeliğin Altıncı Ayında Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin altıncı ayında bebeğiniz hızlı bir şekilde gelişmeye devam ederken cildi artık pembe tonlarına dönmeye başladı. Bebeğiniz 3 ile 6 ay arasında yaklaşık 1 kilogram aldı ve bu ay bebeğiniz, ellerini yüzüne götürebiliyor, tuttuğu her şeyi yakalayabiliyor.

Gebeliğin 6. ayında bebeğinizin organlarının çevresi yağlanmaya başlayarak vücudundaki yağ oranı arttıkça cilt üzerinde bulunan ince tüyler dökülecek ve vücudu sıcak tutma görevini bu yağlara bırakacak. Beyin ve sinir uçları arasındaki bağlar arttığı için bu ay, bebeğiniz göz kapaklarını açıp kapamaya başlayacak. Öyle ki karın kısmından parlak bir ışık geldiğinde bebeğiniz, gözlerini kısabiliyor. Gebeliğin bu ayında bebeğin seslere olan duyarlılığı artmaya başladığından eşinizle sizin sesinizi ayırt etmeye ve konuştuğunuzda tepkiler vermeye başlayacaktır.

Gebeliğin 6. ayının başlarında bebeğinizin beyni ve dolayısıyla başı büyümeye devam edecektir. Beyinden sinir uçlarına giden sinyaller arttıkça, anne karnında 6 aylık bebek daha da bilinçli bir şekilde hareket etmeye başlar. Araştırmalar, bu haftalarda bebeklerde ilkel bir hafızanın oluştuğunu ortaya koymaktadır. Yani karnınızdaki bebeğiniz, çevresinde olup bitenleri hissetmektedir. Bu ayda bebeğinizin akciğerleri, dış dünyada nefes almasını sağlayacak tüm donanımın tamamlaması hızla devam ediyor. Böylece hamileliğin 6. ayında erken doğum gibi bir durumda bebeğin tıbbi yardımla hayatta kalması için bir şans vardır. Yaşamsal risk ihtimali azaldığı için bebek 24. haftadan itibaren artık birey olarak kabul edilir.

Bebeğinizin anne karnındaki en hareketli dönemleri, gebeliğin 6. ayında yaşıyor. Bu sebeple anne adayları tarafından bu aylarda bebek hareketlerini sıklıkla merak ediliyor. 6 aylık bebek hareketlerinin bu kadar fazla olmasının sebebi ise hem gelişen duyularını keşfetmekten keyif alması hem de yerinin hala geniş olmasından kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra bebeğiniz, gebeliğin 6. ayında dinlenme ve uyku düzenini de oluşturuyor.

6 Aylık Gebelik Belirtileri

Hamileliğin 6. ayında gelişen bebeğinizle beraber, karnınızın ve memelerinizin büyümesi gibi vücudunuzda birtakım farklılıklar yaşayabilirsiniz. Bebeğinizin büyümesi ve memelerinizin süt üretmeye başladığını düşününce bu gibi değişiklikler gayet normaldir. Bu aylarda vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller artabilir. Çünkü aldığınız vitaminleri ve mineralleri bebeğiniz ile paylaşıyorsunuz ve bebeğiniz gelişmeye devam ediyor. Bu sebeple doktorunuz gerekli olan vitamin ve mineral takviyelerini almanız için sizi yönlendirecektir. Vitamin ve mineral ihtiyacının yanı sıra 6 aylık gebelikte yaşayacağınız hamilelik semptomları şu şekildedir:

 • İştah artması
 • Mide yanması
 • Hazımsızlık
 • Çeşitli sindirim problemleri
 • Baş ve bel ağrıları
 • Karın bölgesinde şişmeden kaynaklanan kaşınma hissi
 • Varis sorunu
 • Tansiyon yükselmesi veya düşmesi
 • Bacaklarda kramp

Gebeliğin Altıncı Ayında Nelere Dikkat Edilmeli?

Anne adaylarının genellikle gebeliğin 6. aylarında çeşitli kasılma sorunları yaşayabilmektedir. Kasılmalarınızı, karın bölgenizde sertlik olarak hissedebilirsiniz ancak bu kasılmaları, uzun süreli yaşıyorsanız doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır. Gebeliğin 6. ayında yaşayabileceğiniz sorunları ve çözümlerini sizler için araştırdık:

 • Gebeliğinizin bu ayında şiddetli kramplar yaşıyorsanız doktorunuzun onayı ve önerisiyle kalsiyum ve magnezyum takviyesi alabilirsiniz. Aynı zamanda gün içerisinde ayaklarınızı havaya kaldırarak bacaklarınızdaki kan dolaşımını dengeleyebilirsiniz. Hamile yogası, bu sorunun giderilmesinde etkili olacaktır.
 • Gebeliğin 6. ayında artan sindirim sorunları ile baş etmek için sık sık meyve ve sebze tüketmeniz yardımcı olacaktır. Uyumadan önce yemek yememeye özen göstererek, gün içerisinde az ve sık yiyerek de bu problemi giderebilirsiniz.
Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*