Anneler için en keyifli anlardan biri de kuşkusuz emzirme dönemidir. Bebeğinizi kucağınıza alıp onu kendi sütünüzle beslemeye başlamanız, bebeğinizle aranızdaki bağı son derece güçlendirecektir. Doğumdan sonra ki 6 ay içerisinde bebeğinizin ihtiyaç duyacağı her şey anne sütünde bulunmaktadır.

Emzirmeye yeni başlayan annelerin göğüs uçlarında yaralar oluşabilmektedir. Bu yaralardan dolayı emzirme işlemi anneye acı verse de doktorlar bebeğin ilk 6 ay yalnızca anne sütü alması gerektiğini belirtmektedir. Emzirmeden kaynaklanan meme ucu yaraları memenin ve memeyi çevreleyen kahverengi küçük alan boyunca hassaslaşan cilt kısımlarıdır. ‘Hamilelik sonrası göğüs yaraları neden oluşur, hamilelik sonrası oluşan göğüs yarasına ne iyi gelir’ konularını sizler için araştırdık. Merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz...

Hamilelik Sonrası Göğüs Yaraları Neden Oluşur?

Hamilelik sonrası oluşan göğüs ağrıları ve göğüs yaraları, neredeyse çoğu annenin yaşayabileceği bir durumdur. Hamilelik sonrasında oluşan göğüs ağrılarının birçok farklı sebebi olabilir. Bunları sizler için araştırdık:

  • Yanlış Pozisyonda Emzirme: Hamilelik sonrasında oluşan göğüs yaralarının temel nedenlerinden biri emzirme pozisyonunuzun yanlış olmasıdır. Çoğu bebek memeyi emerken dilini geriye doğru çekerek emmeye çalışır ve bu pozisyonda ağzına süt gelirse emmeyi yanlış bir şekilde öğrenmiş olur. Yanlış şekilde emmeye çalışan bebeğin memeyi her emme hareketinde meme daha fazla tahriş olmaya ve zamanla ağrımaya başlar. Devamında ise meme ucunda yaralar oluşması muhtemeldir.
  • Meme Ucunun Küçük Olması: Hamilelik sonrası oluşan göğüs ağrılarının bir diğer nedeni ise bazı annelerin meme ucu, istenilen büyüklükte olmayabilir. Bu sebeple meme ucu tam kavranmadığı için bebek emmeye devam etmek istemez ve annenin göğsünde ağrı oluşabilir.
  • Memeyi Yanlış Pozisyonda Tutmak: Bazı anneler bebeğin emme işlemini kolaylaştırmak amacıyla memeyi ters bir pozisyonda tutabilmektedir. Bu da zamanla meme ucunun tahriş olmasına ve bir süre sonra memenin ağrımasına sebep olabilmektedir.
  • Bebeğin Çenesindeki Problemler: Bebeğin çenesinde veya ağız çevresinde bulunan problemler, bebeğin memeyi tam olarak kavrayamamasına ve emerken meme ucunu ağzıyla çekiştirmesi sonucunda göğüs yaraları oluşabilir.
  • Bebekteki Damak Yapısı: Bebeğin damağı yüksek bir yapıya sahipse bebeğiniz memeyi emebilmek için meme ucu ağzındayken dilini geriye doğru çekebilir. Bu sebeple zamanla göğüslerinizde yaralar oluşabilir.
  • Meme Ucu Yapısı: Kadınlarda meme ucunun şeklinden dolayı emme sorunları yaşanabilir. Düz, şişmiş veya batık meme uçları, bebeğin emmesini zorlaştırabilir.

Göğüs Yarasına Ne İyi Gelir?

Bebeğinizin doğru bir şekilde emmesi, göğüs yaralarının zamanla giderilmesinde etkili olmaktadır. Doğru emzirme tekniği, her annenin merak ettiği konulardan biridir. Göğsünüze hafifçe bastırarak bebeğin ağzına meme başını yerleştirmelisiniz. Meme ucunun, bebeğin ağzına tam olarak girmesi gerekir. Doğru emzirme tekniği bu şekildedir. Eğer bebeğinizi bu pozisyonda emzirirseniz göğüs yaralarını önemli ölçüde engellemiş olursunuz.

Hamilelik sonrasında bunlara rağmen göğüs uçlarınızda yaralar oluşmuşsa; bu yaraların iyileşmesinde etkin rol oynayan Silver Moon® 999 Gümüş Kapaklar hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır.

Gümüş Kapak Al