Emziren annelerin genelinde görülen rahatsızlıklardan biri, süt kanallarının tıkanmasıdır. Bir veya birden fazla süt kanalının tıkanması problemi, bebeğinizi emzirirken göğsünüzün basınca maruz kalması veya emzirme esnasında sütün tamamen boşalmaması sebebiyle meydana gelmektedir. Bu durum, annenin göğüs bölgesinde ağrı hissetmesine veya kızarıklıkların oluşmasına sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra göğsünüzün belli bir bölgesinde sertlik bulunuyorsa bu durum da süt kanallarınızın tıkandığının diğer bir belirtisidir. Bebeğinizi emzirmeden önce veya emzirme esnasında memelerinize uygulayacağınız meme masajı, vücudunuz tarafından üretilen sütün kanallardan daha iyi ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Peki meme masajı nasıl uygulanır, meme masajının faydaları nelerdir?

Meme Masajı Nasıl Uygulanır?

Gebelik döneminde annenin vücudunda üretilmeye başlayan anne sütü, doğumdan sonra bebeğin beslenmesi ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Emziren annelerin yaşadığı sorunlardan biri olan süt kanallarının tıkanması, bebeğinizi emzirirken veya pompa yardımıyla süt sağarken acı duymanıza sebep olabilir. Çeşitli sebeplerden meydana gelen süt kanallarının tıkanması problemi, kimi annelere emzirme esnasında dayanılmaz acılar yaşatabilir. Bebeğinizi emzirmeden önce veya emzirme sırasında memelerinize uygulayacağınız basit masaj hareketleri ile süt kanallarınızı pratik bir biçimde açabilirsiniz. Meme masajı aynı zamanda süt kanallarının tıkanması sonucu oluşan mastit gibi sağlık sorunlarına en baştan önlem almış olursunuz.

Süt kanallarınızın açılmasını sağlayan meme masajı hem bebeğinizin anne sütünden sağlıklı bir biçimde yararlanmasına hem de annenin emzirmeden kaynaklı oluşabilecek ağrıların giderilmesinde etkilidir. Günümüzde anne adaylarının sıklıkla uyguladığı yöntemlerden olan meme masajı, sütün artmasına da yardımcı olacaktır. Oldukça pratik bir biçimde her annenin uygulayabileceği meme masajı, emzirmeden önce yapılan meme masajı ve emzirme esnasında yapılan meme masajı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Emzirmeden Önce Yapılan Meme Masajı

Bebeğinizi emzirirken çok huysuz oluyorsa bu durumun sebebi süt kanallarınızın tıkalı olması olabilir. Bu sebeple bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce memelerinize masaj yapmanız; süt kanallarınızın açılmasını sağlayarak sütünüzün bebeğinize ulaşmasını hızlandıracaktır. Süt kanallarınızın açılmasını sağlayıp memenizin ağrımasının ve bebeğinizin huzursuzlanmasının önüne geçecek emzirmeden önce yapacağınız meme masajını aşağıda bulabilirsiniz.

 • İlk olarak avuç içlerinizle bebeğinizi emzireceğiniz memenizi alttan ve üstten kavrayın.
 • Ardından elinizi, memenizin taban kısmından kahverengi meme ucuna doğru yavaş yavaş ilerletin.
 • Aynı şekilde avuçlarınızın iç kısmıyla memenizi kavrayarak göğsünüzü yavaş yavaş alta ve üste doğru ilerletebilirsiniz.
 • Bir diğer hareket ise parmak uçlarınızla göğsünüzün çeşitli bölgelerine dairesel hareketler ile masaj yapın.
 • Daha sonra bebeğinizi masaj uyguladığınız memenizden emzirebilirsiniz.

Emzirme öncesinde uygulayacağınız bu pratik masaj ile sütün kanallardan daha kolay ilerlemesini sağlayarak memenizdeki doluluk hissinin yavaş yavaş geçtiğini fark edeceksiniz.

Emzirmeden Esnasında Yapılan Meme Masajı

Bebeğinizi emzirirken meme bölgenize uygulayacağınız hafif baskı ile süt akımını kolaylaştırabileceğiniz gibi süt kanallarınızın tıkanıklığının da önüne geçebilirsiniz. Meme esnasında uygulayacağınız masaj hareketleri, özellikle emerken uyuyakalan veya emme gücü gelişmemiş bebekler için de oldukça faydalıdır. Peki emzirme esnasında nasıl masaj yapmalıyız?

 • Emzirme esnasında gerçekleştireceğiniz masaj hareketlerinde ilk olarak bebeğinizi iyi gözlemlemelisiniz. Çünkü bebeğiniz memenizi emerken masaj hareketi uyguladığınızda bebeğinizi rahatsız edebilir veya sütün genzine kaçmasına sebep olabilirsiniz.
 • Bebeğiniz emmeye ara verdiği sırada minik hareketler ile baştan uca doğru memenizi sıvazlayabilir ve dairesel hareketler ile süt kanallarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak emme esnasında meme masajı yaparken ellerinizi meme ucunuza çok fazla yaklaştırmamaya özen göstermelisiniz.

Emziren Anneler İçin Meme Masajının Faydaları

Süt kanallarının açılması amacıyla annelerin kendilerine uygulayabileceği pratik meme masajı hem bebeğinizin beslenmesi hem de kendi göğüs ve meme sağlığınız açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Emziren anneler için meme masajının faydalarını sizler için araştırdık:

 • Süt kanallarınızın tıkanmasını önler.
 • Tıkanmaya meyilli kanalların açılmasını sağlayacaktır.
 • Emzirmeden kaynaklanan meme ağrılarının giderilmesinde meme masajı, oldukça önemli bir yere sahiptir.
 • Özellikle emiş gücü düşük bebeklerin anne sütünden daha iyi bir biçimde faydalanmasını sağlıyor.
 • Annenin göğüslerinde oluşan acının ve doluluk hissinin geçmesine yardımcı oluyor.
Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*