Hamilelik döneminde hormonlar sebebiyle değişmeye başlayan memeler, bebek doğduktan sonra emzirme döneminde de doğal olarak belirli değişimler meydana gelmektedir. Emzirme döneminde göğüs bölgesinde oluşan sertlik ve ağrılar, anneliğe adım atan kadınların birçoğunun yaşadığı sorunların başında geliyor. Peki emziren annelerde göğüs ağrısı ve sertleşmesi durumunun sebepleri nelerdir, emzirme döneminde meme sağlığını korumak için neler yapılmalıdır?

Emziren Annelerde Göğüs Ağrısı ve Sertleşmesinin Sebepleri Nelerdir?

Emzirme döneminde göğüs ağrısı, göğüs sertleşmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız bunun için endişelenmenize gerek yok. Ancak göğüs ağrısı ve sertleşmesi, mastit gibi meme hastalıklarının da ilk belirtisidir. Bu sebeple alanında uzman bir doktora danışmanız sağlığınız açısından önemlidir. Emziren annelerde sıklıkla görülen meme ağrısının ve sertleşmesinin sebeplerini sizler için sıraladık:

  • Bebek emdikçe süt kanallarının genişlemeye başlaması
  • Vücudun emzirmeye alışma sürecinde olması
  • Sütün çok yoğun olması
  • Süt kanalının tıkalı olması
  • Pamukçuk
  • Göğüs iltihaplanması

Emzirme Döneminde Meme Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılabilir?

Hamileliğin ikinci ayından itibaren anne adaylarının göğüslerinde değişimler başlamaktadır. Rahimdeki bebek hızlı bir şekilde gelişirken memelerin de bu hormon değişimine eşlik ederek doğacak bebeği beslemeye hazırlandığını gösterir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında süt kanalları yavaş yavaş gelişmeye başlamasıyla vücuttaki "prolaktin" adı verilen hormon da yükselmeye başlar. Süt salgılayabilmeyi sağlayan bu hormonun dengeli bir şekilde çalışması, sağlıklı bir emzirme dönemi için oldukça önemlidir. Bebeğiniz doğduktan sonra siz bebeğinizi tutmayı ve beslemeyi öğrenirken, bebeğiniz de emme ve yutma reflekslerini kullanarak meme emmeyi öğrenecek. Bebeğinizle karşılıklı olarak öğreneceğiniz bu süreçte zorlanan meme uçlarında çatlaklar ve yaralar oluşabilir. Bu sebeple emzirme döneminde meme sağlığınızı korumak için yapabileceklerinizi sizler için araştırdık:

Memelerinize Düzenli Aralıklarla Masaj Yapın

Hamilelik döneminden itibaren meme ağrısını ve şişkinliğini gidermek amacıyla düzenli olarak masaj yapabilirsiniz. Süt kanallarının daha rahat bir şekilde çalışmasına olanak sağlayan masaj, memedeki kan dolaşımını da arttıracaktır. Bu sayede memelerinize düzenli aralıklarla masaj yaparak hem süt üretiminizi arttırabilirsiniz hem de memelerin daha diri kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ilık Bir Duş Alın

Kendinizi iyi hissetmenize olanak sağlayacak ılık bir duş, süt kanallarınızın iyileşmesinde de yardımcı olacaktır

Sıvı Tüketimine Özen Gösterin

Emzirme döneminde sıvı tüketimini arttırmak, sütün süt kanallarından geçişine önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Göğsünüzde Süt Biriktirmemeye Özen Gösterin

Emzirme dönemindeki pek çok anne göğüs ağrısının yanı sıra göğüs sertliğinden de şikayetçidir. Göğsünüzde süt birikmesi sonucu oluşan bu sertliği gidermek için bebeğinizi sık sık emzirin veya göğüs pompası ile memelerinizde biriken sütü sağın.

Dinlenmeye Özen Gösterin

Emzirme döneminde annenin dinlenmesi ve stresten uzak olması, göğüs ağrılarının ve göğüs şişkinliğinin giderilmesi açısından oldukça önemlidir.

İki Memeden Emzirmeye Dikkat Edin

Bebeğinizi emzirirken sürekli aynı memeden emzirmemeniz önemlidir. Eşit şekilde iki memeden de emzirerek meme sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Doğru Sütyen Kullanmaya Özen Gösterin

Emzirme döneminde meme sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu elbette ki doğru ölçülerde sütyen kullanımıdır. Göğüs kısmınıza tam oturan, bol ya da sıkı olmayan emzirme sütyenleri, memelerin sağlıklı ve diri kalmasına yardımcı olarak pratik bir biçimde bebeğinizi emzirmenizi sağlayacaktır.

Oluşabilecek Göğüs Yaralarına Karşı Önlem Alın

Emzirme dönemi ve hamilelikte, süt oluşumu ile gelen meme uçlarında ıslanma ve kurumadan ötürü zaman içerisinde uç çatlakları oluşur ve önlem alınmazsa bu uç çatlakları ciddi yaralara dönüşebilmektedir. Göğüs ucu yaraları için günlük hayatınızda koruyucu Gümüş Kapak kullanmalısınız.

Yorumlar: 0

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

E-mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen işaretlenmiş gerekli alanları doldurunuz*