06.01.2021

Bebeğinizi Emzirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Anne ile bebek arasında oluşan duygusal bağın daha da güçlenmesini sağlayan emzirme dönemi, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi açısından da oldukça önemlidir. Dünyaya yeni gelmiş bebek için en ideal gıda olan anne sütü, bebekte doğal bir biçimde bağışıklama sağlayacaktır. Anne sütünde bulunan proteinler, bebeğin gelişimine büyük katkı sağlıyor. Öte yandan bebeğinizi emzirirken bebeğinizin gevşediğini, kendini güvende hissettiğini ve sizinle sıkı bir bağ kurduğunu hissedebilirsiniz. Emzirme anlarının her anlamda doyurucu ve sağlıklı olabilmesi için emzirme tekniklerini bilmeniz önemli bir noktadır. Yeni doğan ilk ne zaman emzirilmeli sorusunun cevabını, emzirme tekniklerini, emzirme döneminde dikkat edilmesi gereken noktaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Devamını Oku
04.01.2021

Emziren Anneleri Rahatlatan Meme Masajı

Emziren annelerin genelinde görülen rahatsızlıklardan biri, süt kanallarının tıkanmasıdır. Bir veya birden fazla süt kanalının tıkanması problemi, bebeğinizi emzirirken göğsünüzün basınca maruz kalması veya emzirme esnasında sütün tamamen boşalmaması sebebiyle meydana gelmektedir. Bu durum, annenin göğüs bölgesinde ağrı hissetmesine veya kızarıklıkların oluşmasına sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra göğsünüzün belli bir bölgesinde sertlik bulunuyorsa bu durum da süt kanallarınızın tıkandığının diğer bir belirtisidir. Bebeğinizi emzirmeden önce veya emzirme esnasında memelerinize uygulayacağınız meme masajı, vücudunuz tarafından üretilen sütün kanallardan daha iyi ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Peki meme masajı nasıl uygulanır, meme masajının faydaları nelerdir?

Devamını Oku
20.11.2020

Emziren Annelerde Göğüs Sağlığına Etki Eden Unsurlar

Hamilelik döneminde hormonlar sebebiyle değişmeye başlayan memeler, bebek doğduktan sonra emzirme döneminde de doğal olarak belirli değişimler meydana gelmektedir. Emzirme döneminde göğüs bölgesinde oluşan sertlik ve ağrılar, anneliğe adım atan kadınların birçoğunun yaşadığı sorunların başında geliyor. Peki emziren annelerde göğüs ağrısı ve sertleşmesinin sebepleri nelerdir, emzirme döneminde meme sağlığını korumak için neler yapılmalıdır?

Devamını Oku