04.01.2021

Emziren Anneleri Rahatlatan Meme Masajı

Emziren annelerin genelinde görülen rahatsızlıklardan biri, süt kanallarının tıkanmasıdır. Bir veya birden fazla süt kanalının tıkanması problemi, bebeğinizi emzirirken göğsünüzün basınca maruz kalması veya emzirme esnasında sütün tamamen boşalmaması sebebiyle meydana gelmektedir. Bu durum, annenin göğüs bölgesinde ağrı hissetmesine veya kızarıklıkların oluşmasına sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra göğsünüzün belli bir bölgesinde sertlik bulunuyorsa bu durum da süt kanallarınızın tıkandığının diğer bir belirtisidir. Bebeğinizi emzirmeden önce veya emzirme esnasında memelerinize uygulayacağınız meme masajı, vücudunuz tarafından üretilen sütün kanallardan daha iyi ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Peki meme masajı nasıl uygulanır, meme masajının faydaları nelerdir?

Devamını Oku
02.01.2021

Hamilelik Döneminde Oluşan Şişliklerle Baş Etmek

Anne adayları gebelik döneminde içlerinde gelişimini tamamlayan bebekler sebebiyle vücutlarında birçok değişiklikler yaşamaktadır. Hamilelik semptomları arasında yer alan vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan şişlikler ve ödemler çoğu anne adayının hamilelik dönemini zorlaştırmaktadır. Gebelik sürecinde yaşanacak bu sıkıntılar, gayet normaldir. Genellikle gebeliğin 6. aylarında vücudunuzun belli bölgelerinin şiştiğini fark edebilirsiniz. Hamilelik sürecinde meydana gelen bu şişliklerden ancak doğumdan sonra kurtulabilirsiniz. Anne adaylarının ve yeni doğum yapmış annelerin merak ettiği 'hamilelikte vücudun hangi bölgelerinde şişlik oluşur, hamilelikte şişkinliğe neden olan faktörler nelerdir, hamilelik döneminde vücutta oluşan şişlikler nasıl giderilir’ gibi soruların yanıtını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.
Devamını Oku
29.12.2020

Kolay ve Hızlı Doğum İçin Anne Adaylarına Öneriler

Hamilelik sürecinin sonlarına doğru sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilme isteğinin yüklediği sorumluluk, zaman zaman anne adaylarının strese girmesine sebep olabiliyor. Doğum stresi sebebiyle çoğu kadın, hamileliğinin sonlarına yaklaşırken kendini oldukça gergin ve stresli hissedebilir. Uzmanlar; anne adaylarının doğru beslenme, kontrolleri düzenli bir biçimde gerçekleştirme ve çeşitli egzersizler yapması halinde bebeklerini sağlıklı bir biçimde kucaklarına alabileceklerini belirtiyor. Zorlu gebelik süreci sonrasında doğumunuzun kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleşmesi için uzmanların önerilerini sizler için araştırdık.
Devamını Oku
26.12.2020

Gebelikte Göğüsten Sıvı Gelmesi

Anne adaylarının çeşitli hormonların artması ve azalmasıyla gebelik süresince vücutta pek çok değişim görülmektedir. Hamilelik semptomları olarak bilinen bu değişimler, kimi kadınlarda gebeliğin ilk aylarından son aylarına kadar sürebilmektedir. Ancak hamilelik semptomlarının her kadında aynı anda ortaya çıktığını söyleyemeyiz. Hamilelikle birlikte vücutta artmaya başlayan hormonlardan biri de prolaktin hormonudur. Genel olarak gebeliğin 8. haftasından itibaren kandaki prolaktin hormonu, artarak meme bezlerinizi süt üretimine hazır hale getiriyor. Anne sütü, çoğu kadında doğumdan sonra gelmeye başlasa da kimi anne adaylarında bebek henüz doğmadan da süt gelebiliyor. Gebelikte göğüslerden sıvı veya süt gelmesi durumunu sizler için araştırdık.
Devamını Oku
24.12.2020

Gebelikte 9. Ay

Tebrikler, heyecanla beklediğiniz gebeliğin 9. ayına ulaştınız! Bebeğinizin anne karnındaki gelişimini tamamladığı bu ayda, bebeğinize sağlıklı bir şekilde kavuşmak için gün sayacaksınız. 36. haftadan 40. haftaya kadar devam eden gebeliğin dokuzuncu ayında bebeğiniz her an doğabilir. Gebeliğin dokuzuncu ayında bebeğin gelişimi, doğum belirtileri ve gebeliğin dokuzuncu ayında dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için araştırdık. Gebeliğin 9. ayına dair merak ettiğiniz her şeyi içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.
Devamını Oku
24.12.2020

Gebelikte 8. Ay

Uzun ve keyifli hamilelik sürecinin sonlarına yaklaşırken ebeveyn olarak zaman zaman heyecanınızı kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. 32. ve 35. haftaları kapsayan gebeliğin 8. ayında da anne adaylarını birçok şey bekliyor. İçinizde gelişen yavrunuz, bu ayda da belli birtakım dönüşümler yaşayacak. Gebeliğin sekizinci ayında çoğu anne adayı; iştahsızlık, mide bulantısı ve kasık ağrısı gibi belirli hamilelik semptomlarını yaşayabilmektedir. Ancak bunda endişelenmeniz gereken bir durum yok. Peki gebeliğin 8. ayında bebeğin gelişimi nasıl olacak, 8 aylık gebelik belirtileri nelerdir ve anne adayları gebeliğin sekizinci ayında nelere dikkat etmeli? Merak ettiğiniz tüm bu soruların cevabını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.
Devamını Oku
22.12.2020

Gebelikte 7. Ay

Hamileliğinizin 28. haftasında başlayıp 35. haftasına kadar devam eden gebeliğin 7. ayında, büyüyen karnınızın ve hamileliğinizin etkilerini hissetmeye başlamanız olağandır. Anne adayı olarak, bu ayda kendinizi psikolojik olarak doğuma hazırlamaya başlayabilirsiniz. Gebeliğin 7. ayında bebeğin gelişimini, 7 aylık gebelik belirtilerini ve gebeliğin yedinci ayında dikkat etmeniz gereken konuları sizler için araştırdık.
Devamını Oku
22.12.2020

Gebelikte 6. Ay

İkinci üç aylık dönemin sonu olan gebeliğin 6. ayı, anne ve baba adaylarının heyecanının arttığı bir süreçtir. 23. ile 27. haftaları kapsayan bu süreçte anne adayının karnı iyice belirginleşmeye başlayacaktır. Bu süreçte de kendini enerjik hisseden anne adayı, 6. ayın sonlarına doğru bebeğin gelişmesi ile iyice büyüyen karnı sebebiyle kendini yorgun ve bitkin hissedecektir. Bebeğinizin gelmesine az bir zaman kalmışken bebeğinizin vücut içerisinde gelişimi hız kazanacaktır. Anne adayları tarafından merak edilen gebeliğin 6. ayında bebeğin gelişimi, 6 aylık gebelik belirtileri ve gebeliğin altıncı ayında nelere dikkat edilmeli gibi konuları sizler için araştırdık. Gebeliğin 6. ayına dair merak ettiğiniz her şeyi içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.
Devamını Oku
19.12.2020

Gebelikte 5. Ay

Gebeliğinizde 5. aya ulaştınız ve bebeğiniz ile kavuşmak için gün sayıyorsunuz… En keyifli süreçlerden olan gebeliğin 5. ayı, vücut yapınızın değişmeye başlayacağı bir dönemdir. Gebelik boyunca her kadının vücudu farklı zamanlarda, farklı biçimlerde değişir ancak gebeliğin beşinci ayında karnınız iyice görünür hale gelir ve karşılaştığınız her insan size gebelikle ilgili tavsiyelerde bulunmaya başlar. Gebeliğin 5. ayında bebeğin gelişimi, 5 aylık gebelik belirtileri ve gebeliğin beşinci ayında dikkat etmeniz gereken noktaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Devamını Oku
19.12.2020

Gebelikte 4. Ay

Hamilelik sürecinde oldukça önemli olan gebeliğin 4. ayı, anne adayı için oldukça heyecanlı bir aydır. Bebeğiniz karnınızda yavaş yavaş gelişirken vücudunuz da bu duruma ayak uydurmaya başlıyor. Gebeliğinizin 13. ve 17. haftalarını kapsayan bu süreçte hamileliğin rahatsız edici belirtileri, yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Bu durum da anne adayının kendisini daha keyifli ve rahat hissetmesine sebep olacaktır. Gebeliğin dördüncü ayında bebeğin gelişimi, 4 aylık gebelik belirtileri ve gebeliğin dördüncü ayında anne adayının dikkat etmesi gereken noktaları sizler için derledik.
Devamını Oku